A t-eloszlási táblázat - hogyan kell használni

A t-eloszlási táblázat – hogyan kell használni



t-eloszlási táblázat

A t-tábla használata


Egy kísérletben 2 alanycsoport van, mindegyik csoportban 6 alany, összesen 12 alany. Az 1. csoport placebót (inert anyagot) kapott. A 2. csoport kábítószert kapott. Minden alany hőmérsékletét feljegyeztük. 12 pontunk van, minden csoportban 6 pont.


1. lépés. Kiszámoljuk az átlagokat, 1-et és 2-t.
2. lépés: Kiszámoljuk a szabadságfokot, df 10. Hogyan számítjuk ki a df-et? df = az összes pontszám mínusz az átlagok száma. Ebben az esetben 12-2=10.
3. lépés. Futtatjuk a t-próbát független csoportokra, és tegyük fel, hogy azt találjuk, hogy t=4,52. Ezt a számított t-nek nevezzük.


4. lépés. Most lépjünk a t-táblázatba, és írjuk be a bal oldali oszlopot a df 10-nél. Most csúsztatjuk az ujjunkat jobbra a 95% kétoldalas (más néven két farkú) oszlopig. Az itt látható szám 2,228. Ezt hívjuk a szükséges t.
5. lépés. Most összehasonlítjuk a számított t-t a szükséges t-vel, azaz a táblázatban szereplő t-vel. Számított t=4,53. Kötelező t=2,22.
A számított t nagyobb, mint a szükséges t, azaz a t táblázat.

Arra a következtetésre jutottunk, hogy jelentőséggel van. Ez azt jelenti, hogy az 1-es és a 2-es átlag közötti különbség szignifikáns (lazán szólva ez valós és nem véletlen esemény). Ezt a következőképpen jelentjük:
"p<0,05" . P kisebb, mint az o pont öt.




Rate it: 
Average: 5 (13 votes)